Tři nejčastější problémy s fasádou a jejich řešení

Každá fasáda rodinného nebo bytového domu by měla být elegantní a zároveň odolná. Vlivem neustálého působení UV záření, procesu špinění, zvyšování a snižování teplot a dalšími vlivy, se ale ne vždy daří udržet fasády v té nejlepší kondici. Jaké jsou 3 nejčastější problémy s fasádami a jaké je jejich nejsnazší a zároveň účinné řešení? Na tato témata se zaměříme detailněji.

Nečistoty jako hlavní problém

Fasáda každé budovy je neustále vystavována procesu znečištění. Ve vzduchu se volně pohybuje prach, atmosférické nečistoty, smog, pyly a další látky, které se usazují na fasádách a pomalu ale jistě zakrývají původní barvu fasády. Fasádu je zapotřebí pravidelně čistit. Nejefektivnější metodou čištění fasád je technologie pískování-tryskání. Tato technologie velmi efektivně odstraňuje nečistoty z fasády a zároveň je šetrná k podkladu. Jak probíhá čištění fasád pískováním, se můžete podívat ZDE. I k řešení ostatních problémů je vždy zapotřebí mít nejprve čistou fasádu. Dále stačí aplikovat vhodně zvolené nátěry fasády.

rksip.eu_cisteni-fasad-ars_cz_01

Problémy s plísněmi, mechy a houbami

Druhým nejčastějším problémem na většině fasád je vznik plísní (vlhkých i suchých), mechů a hub. Plísně, mechy a houby se sice s čištěním odstraní, ale pokud nebudete fasádu chránit, objeví se velmi brzy znovu. Nejlepší volbou je správně zvolený protiplísňový nátěr, který dokáže zničit veškeré zárodky plísní a mechů ve zdivu a brání jejich opětovnému vzniknutí.

rksip.eu_cisteni-fasad-ars_cz_02

Mikroskopické praskliny, kterými proniká vlhkost

Když budete mít fasádu vyčištěnou, podívejte se na ni zblízka. Jestli uvidíte malinké prasklinky, měli byste se mít na pozoru. I když prasklinkou by neprošla ani malá jehla, vlhkost se do ní dostane. A vlhkost ve fasádě rozhodně nikdo nechce. Ideální metodou, jak zabránit pronikání vlhkosti do fasády, je hydrofobní nátěr. Ten zacelí praskliny, na fasádě vytvoří souvislou ochrannou vrstvu a vodě nejen brání v pronikání dovnitř, ale dokonce ji odpuzuje.