Nešvary českých domácností, aneb co zaručeně odradí vaši návštěvu?

Návštěvám se čas od času nevyhne nikdo z vás. Pro někoho je to otázka každého víkendu, pro jiného naopak okamžik jednou do měsíce. Ať tak či onak, ještě než si k vám domů kohokoli pozvete, měli byste si být jistí, že váš domov působí vřelým, pohodlným a uklizeným dojmem. Uvědomte si, že domov je vaše vizitka.

Nechcete-li, aby si vaše návštěva po odchodu domů odnesla jen špatné dojmy a vzpomínky, zamyslete se především nad tím, kam ji pozvete. Je samozřejmé, že je postupně neprovedete všemi pokoji u vás doma, ale předsíň a obývací pokoj navštíví určitě – a na tyto interiéry byste měli zaměřit svou pozornost. 

Předsíň jako ze škatulky, za kterou se nebudete muset stydět

Ať už k vám přijde kdokoli, jako první místnost určitě navštíví předsíň. Věřte, že již v tomto momentě si udělá obrázek o vaší domácnosti, byť viděl jen její malinkou část. Dojem určitě neuděláte, pokud se v předsíni budete mačkat jako sardinky, vaši hosté budou zakopávat o tucet párů bot a do finále si ještě nebudou mít kam pověsit svršky. Co s tím? Doma by vám určitě neměl chybět botník, který pohodlně pojme nejen vaši obuv, ale i boty vaší návštěvy. Chybu neuděláte ani ve chvíli, kdy se zamyslíte nad dostatečným množstvím ramínek, které by mělo být alespoň dvojnásobné k počtu členů vaší domácnosti. Díky tomu bude vaše předsíň uklizená, prostorná a zanechá jen ty nejlepší dojmy.

Obývací pokoj, který vás bude svědomitě reprezentovat

Většina lidí svou návštěvu pozve do obývacího pokoje, který má přízvisko společenská místnost. Aby svému označení dostál, musí být správně zařízen – a k tomuto úkolu musíte přistupovat svědomitě. Sedací souprava by měla být umístěna tak, abyste si během hovoru hleděli do očí. Pokud sedačka či křesla směřují jedním směrem – nejčastěji k televizi – pak se nejen vy, ale i vaše návštěva budete muset nepříjemně otáčet, což příjemným pocitům zrovna dvakrát nepřidá. A vy chcete udělat dobrý dojem, ne?

I toaleta a koupelna musí vypadat k světu

Kromě předsíně a obývacího pokoje vaší návštěvu jistě pustíte i na toaletu či do koupelny. Proto ani na tyto místnosti nezapomínejte a před příchodem hostů jim věnujte pozornost. Nepsanou povinností je eliminovat zápach na toaletě, na co ale spousta z vás nemyslí je například promočený ručník v koupelně, do kterého by si návštěva měla utřít ruce. Věřte, že to není příjemné a pro vás by to bylo akorát tak trapné. Kromě čisté a příjemně voňavé toalety proto myslete i na výměnu ručníku a pozor i na mýdelník, na kterém by mohlo být rozteklé mýdlo zaschlé minimálně 14 dní. Tak na to pozor, ať se vyhnete trapnému faux pas!