Kuchyně – teplo rodinného krbu

Zařizujeme si dům či byt , pokoj po pokoji, s partnerem či rodinou se dohadujeme, činíme spoustu kompromisů, ale na naši svatyni – kuchyni, kterou jsme si vysnily – na tu si nám neodváží sáhnout nikdo, a s úctou a pokorou k našemu kuchařskému umění si můžeme toto naše malé království zařídit po svém.

Samozřejmě je spoustu činitelů, které při výběru nové kuchyně zvažujeme, ať už jsou to finance, prostorové možnosti, potřeba úložných prostor a podobně, ale měli by jsme myslet i na dodržování určité ergonomie, která nám pomůže cítit se v kuchyni nejen dobře, ale usnadní nám také práci a ulehčí nezbytné činnosti.

Barvy a zase ty barvy

Nejdříve nás zřejmě napadne barva skříněk a pracovní plochy. Zde záleží na vkusu a pocitu každé z nás. Neměly by jsme se nechat strhnout modními trendy, ale myslet především na to, že pár let to bude naše království, časopis nečasopis. Naše intuice bude určitě ten nejlepší soudce.

Jediné co je jisté je, že červená barva zaručuje chuť k jídlu našim strávníkům :). Barva neutrální zase skýtá možnosti co se doplňků a jejich častého obměňování týče.

kuchyně 1

Výška pracovní plochy

Nejlépe je myslet na naši výšku a vyzkoušet si stoupnout si k různým výškám pracovních ploch a imitovat běžné kuchyňské činnosti, abychom zjistili co nám nejvíce vyhovuje. Určitým pravidlem je, že předloktí a paže by měly svírat pravý úhel.

Poslední dobou je designovým trendem zapouštět sokl mezi spodní skříňkou a podlahou co nejméně, ale mysleme i na to, že u takové skříňky se nám bude delší dobu velice špatně stát. Budeme se muset hrbit a stát nepřirozeně a nepohodlně.

Mysleme i na podlahu

Do kuchyně je z hlediska praktičnosti nejméně vhodný koberec. Na jakýkoli drobek musíme vytahovat vysavač. Jakákoli skvrna se stává problémem.

Dlažba je z hlediska údržby praktická, ale z hlediska tepla od nohou neposkytuje příliš komfortu a jakákoli věc, která upadne se velmi pravděpodobně rozbije.

Linoleum, či dnes hodně rozšířený vinyl, jsou pocitově teplejší a navíc pády skleničky s větší pravděpodobností ustojí.

Marmoleum v tomto směru i samo o sobě přežije například pád nože bez větší újmy.

Výška horní skříňky

Zde je opět vhodné řídit se naší výškou, tak abychom pohodlně dosáhli na vše uložené. Pokud ovšem bojujeme zároveň i s nedostatkem místa můžeme si pomoci praktickou stoličkou.

Kam se spotřebiči

Vcelku vyzkoušenou zkušeností je, že dřez ani sporák není vhodné umístit do rohu. Samozřejmě, stejně jako ve všem, najdeme i zde spoustu spokojených zákazníků, kteří si rohovou variantu nemůžou vynachválit. Mysleme při rozhodování na to, jak často při vaření či mytí nádobí odkládáme stranou pomůcky a hrnce a jak tedy potřebujeme využít i prostor kolem.

Umístění sporáku je také spíše praktické pod varnou deskou, ale v poslední době se hodně setkáváme s umístěním ve výši očí kdy odpadá pracné ohýbání se. Mysleme však na to že nás může obtěžovat určitý „průvan“ kterému se při chodu trouby nevyhneme.

Mikrovlnou troubu můžeme umístit přímo na pracovní plochu či do police, zhruba do výše očí.

Digestoř již neodmyslitelně patří do moderní kuchyně . Na trhu je jich nepřeberné množství a druhů, jistě si vybereme tu svou, na míru naším potřebám.

Nezapomeňme třeba i na takový zdánlivý detail jakým bezesporu je i pravorukost či levorukost uživatelů. Pokud se v kuchyni sejdou obě varianty kuchařů, měli by jsme myslet například na dřez, který by měl mít v tomto případě odkládací plochy po obou stranách, či na to, aby varná deska nebyla u zdi, ale v prostoru, abychom zamezili ošoupaným loktům.

Vždy vše dobře promysleme a držme se pravidla – dvakrát měř, jednou řež.

Rozhodně nesmíte zapomenout na doplňky a potřeby do kuchyně, jako je otvírák na lahve, kuchyňské prkénko, podložka pod hrnce,  odšťavňovač, minutka, sada příborů a další.

kuchyně 2