Jak využít solární energii a ušetřit peníze

Sluneční paprsky dokáží být velmi užitečné. V tomhle článku se podíváme na pár způsobů, jak je využít a ušetřit spoustu peněz za elektřinu.

Solární panely pro výrobu elektrické energie

Nejznámější metodou pro využití solární energie jsou solární panely, které sluneční paprsky přemění na elektřinu. Využít můžeme například veliké plochy, u kterých se vyrobená energie akumuluje do velikých baterií. Tahle akumulovaná elektřina se pak využívá pro svícení, topení a běžné domácí spotřebiče. Nejedná se ale o plnohodnotný zdroj, nýbrž pouze jako doplněk klasické elektřiny.

Využít ale můžeme i menší panely, které jsou daleko levnější (řády stokorun). Tyhle solární panely nám mohou zajistit provoz menšího rádia, svícení jedné žárovky, nebo nabíjení jednoho nabíjecího článku.

Solární panely

Ohřev vody

Další často využívanou praktikou je ohřev vody. Tyto panely jsou levnější, protože jde pouze o černou plochu pohlcující solární paprsky, za kterou je tenká vrstva vody, která se poměrně rychle ohřeje. Tahle ohřívací plocha je napojená na uzavřený vodní obvod, ve kterém teplá voda cirkuluje do nádrže a tam se uchová. Teplou vodu pak můžeme využívat na běžnou spotřebu. Zde je nutné zmínit, že tato ohřívací soustava funguje i v zimě, když svítí slunce, pouze není tak účinná, jako v létě.

Solární pečení

Dříve se jednalo spíše o experimentální pokusy. Dnes jde ale o běžnou praxi. Na trhu se dají pořídit solární grily a trouby, které jsou velmi účinné. Takovýto gril chytá sluneční paprsky, které ohřívají samotný pokrm. Tento gril se dokáže zahřát na poměrně velikou teplotu a bezpečně připravit i samotné maso. Můžeme pak pohodlně grilovat několik hodin a neutratit ani korunu za spotřebovanou elektrickou energii.

V brzké budoucnosti se technologie na sluneční energii zaměří ještě víc. Už teď vznikají různé solární tavící pistole a dokonce i lasery, které dokáží pouze ze sluneční energie vytvořit velmi výkonný světelný paprsek.